Pár slov o mně

Jmenuji se Olga Smolová (roz. Sodomková). Vystudovala jsem obory Francouzština na FF UK (2001) a Západoevropská studia na IMS FSV UK (2005) a Všeobecný management na IFTG VŠE (2016).

Dlouhá léta jsem vegetariánkou, několik let vyhledávám kosmetiku a drogistické zboží netestované na zvířatech, snažím se vyhýbat koženému zboží apod. Otázka vztahu člověka ke zvířatům a zejména násilí, kterého se na zvířatech dopouštíme, mi tedy již poměrně dlouho nejsou lhostejné. 

Přemýšlela jsem o tom, jak bych kromě finanční podpory různých spolků na ochranu zvířat, občasné výpomoci apod. mohla na základě svého vzdělání lépe a účinněji přispět k snahám snad stále početnějších lidí o zlepšení situace zvířat a našeho vztahu k nim. Protože čtu ráda francouzskou odbornou literaturu pojednávající o ochraně a právech zvířat a protože v češtině podobné texty zrovna hojně nevycházejí, začala jsem o dílech z tohoto okruhu informovat na těchto stránkách.

Francouzský filosof Jacques Derrida v jednom rozhovoru říká: „Cítím [...] sympatii k těm, kdo se podle mne oprávněně a z dobrých důvodů bouří proti způsobu, jímž se se zvířaty zachází (co se týká průmyslového chovu, porážek, konzumace, experimentů), i když mi jejich diskurs často připadá špatně artikulovaný nebo filosoficky nedůsledný.“* Cítím to podobně. Mám velké argumentační rezervy,  když se na toto téma zavede hovor - a to jak s lidmi, kteří se nad naším vztahem ke zvířatům ještě nezamýšleli, tak s lidmi v této oblasti velmi aktivními. Je to asi pochopitelné - čím je problematika komplexnější, tím hůře se hledají jednoduchá a jednoznačná řešení. Emoce, které toto téma často a hojně vzbuzuje na všech stranách, věc rozhodně neusnadňují, jakkoli jsou podle mne velice důležité.    

Více informací dostupných v češtině by snad tedy mohlo alespoň trochu přispět k tomu, aby se diskurs o ochraně zvířat, popř. jejich právech, více diferencoval. 

Překlady:

(Spolu)autorsky:

  • Smolová, O., "Du bon usage de l'anthropomorphisme en odorologie", in Homme nouveau, homme ancien, Autour des figures émergentes et disparaissantes de l'humain,Textes réunis par Katalin Bartha-Kovács, Róbert Karul, Andrea Tureková, Szeged, JATEPress 2019, s. 76-87.
  • Smolová, O., Kos, P., Mareček, J., "Les chiens comme acteurs actifs du travail dans le domaine de l'odorologie policière", in Ostium, No 2 (2018).
  • "Je to příběh lidských kontaktů" (rozhovor s Olivierem Brégérasem, vedoucím oddělení pachové identifikace při francouzském Kriminalistickém ústavu v Ecully), in Policista, No 1 (2017).
  • "Great Ape Project a jeho reflexe ve Francii", in Hana Müllerová, David Černý, Adam Doležal a kol., Kapitoly o právech zvířat, Academia 2016.
  • "Myši nejsou kusy dřeva", rozhovor s fr. biologem a filosofem Georgesem Chapouthierem, in A2, No 14 (2013).

 


*) Jacques Derrida, Elisabeth Roudinesco, Co přinese zítřek?, přeložil Josef Fulka, Nakladatelství Karolinum, Praha 2003, s. 95.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

Copyright 2009-2021 Olga Smolová 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.