Pár slov o mně

Jmenuji se Olga Smolová (roz. Sodomková). Vystudovala jsem obory Francouzština na FF UK (2001) a Západoevropská studia na IMS FSV UK (2005) a Všeobecný management na IFTG VŠE (2016).

Dlouhá léta jsem vegetariánkou, několik let vyhledávám kosmetiku a drogistické zboží netestované na zvířatech, snažím se vyhýbat koženému zboží apod. Otázka vztahu člověka ke zvířatům a zejména násilí, kterého se na zvířatech dopouštíme, mi tedy již poměrně dlouho nejsou lhostejné. 

Přemýšlela jsem o tom, jak bych kromě finanční podpory různých spolků na ochranu zvířat, občasné výpomoci apod. mohla na základě svého vzdělání lépe a účinněji přispět k snahám snad stále početnějších lidí o zlepšení situace zvířat a našeho vztahu k nim. Protože čtu ráda francouzskou odbornou literaturu pojednávající o ochraně a právech zvířat a protože v češtině podobné texty zrovna hojně nevycházejí, začala jsem některé autory překládat.

Francouzský filosof Jacques Derrida v jednom rozhovoru říká: „Cítím [...] sympatii k těm, kdo se podle mne oprávněně a z dobrých důvodů bouří proti způsobu, jímž se se zvířaty zachází (co se týká průmyslového chovu, porážek, konzumace, experimentů), i když mi jejich diskurs často připadá špatně artikulovaný nebo filosoficky nedůsledný.“* Cítím to podobně. Mám velké argumentační rezervy,  když se na toto téma zavede hovor - a to jak s lidmi, kteří se nad naším vztahem ke zvířatům ještě nezamýšleli, tak s lidmi v této oblasti velmi aktivními. Je to asi pochopitelné - čím je problematika komplexnější, tím hůře se hledají jednoduchá a jednoznačná řešení. Emoce, které toto téma často a hojně vzbuzuje na všech stranách, věc rozhodně neusnadňují, jakkoli jsou podle mne velice důležité.    

Více publikací dostupných v češtině by snad tedy mohlo alespoň trochu přispět k tomu, aby se diskurs o ochraně zvířat, popř. jejich právech, více diferencoval. 

Překlady:

(Spolu)autorsky:

Na těchto webových stránkách (www.actaeon.cz) přináším informace o frankofonních autorech, kteří danou problematiku reflektují, resumé jejich statí a knih i překlady původních textů.


*) Jacques Derrida, Elisabeth Roudinesco, Co přinese zítřek?, přeložil Josef Fulka, Nakladatelství Karolinum, Praha 2003, s. 95.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Copyright 2009-2017 Olga Smolová 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.