IV

Elisabeth de Fontenayová zde naráží na vleklý spor mezi ochránci vodního ptactva a jeho lovci. V roce 1994 Soudní dvůr Evropských společenství upozornil na to, že francouzská legislativa upravující lov vodního ptactva neodpovídá evropské směrnici Rady n° 79/409/EHS (tzv. „Směrnice o ptácích“), která mj. zapovídá lov ptáků v období  hnízdění, rozmnožování a výchovy mláďat. (viz blíže <http://www.natura2000.cz/vypsat.php?id=15> [cit. 20. ledna 2011]).

O novou podobu zákona se posléze strhnul emotivní boj – návrhy obsahující výrazné ústupky lovcům střídaly protestní akce ochranářských organizací. Nutno dodat, že se nemělo bojovat jen na francouzské půdě. Lovecké organizace totiž dokonce daly vzniknout politické straně, která by v Evropském parlamentu prosadila změnu samotné směrnice (v roce 1999 tato strana získala 6,77%!).

Nový zákon z roku 1998 opět „Směrnici o ptácích“ neodpovídal a nedal se tedy aplikovat. Další návrhy zákona, které vznikly, byly stále poplatné zájmům lovecké lobby, přestože odborné komise doporučovaly lov výrazně omezit ze šesti sedmi měsíců v roce na čtyři (od října do ledna). Nové návrhy však období lovu nejen nezkracovaly, ale jeden z nich dokonce ještě prodloužil lovecké dny o dvě hodiny po západu a před východem slunce a zlegalizoval noční lov, jakkoli je riskantní i pro lidi kvůli špatné viditelnosti.

Situaci také komplikovaly pravomoci prefektů přizpůsobovat státem stanovené období lovu regionálním podmínkám. V této atmosféře měl premiér Lionel Jospin kvůli volbám do zastupitelstev obcí tlačit na ministryni životního prostředí Voynetovou, aby ustoupila lovcům a zajistila tak jejich hlasy pro socialisty. Voynetová pak skutečně vydala ministerské nařízení, které prodloužilo období lovu „malého počtu“ některých vodních ptáků, včetně některých ohrožených druhů, o 20 dní (žádné množstevní kvóty stanoveny nebyly!). Takže ministryně nejenže nepodala proti přání premiéra demisi, ale stala se dokonce jeho vykonavatelem (pozn. O.S.).


Zdroj:

 
http://www.liberation.fr/societe/0109363854-chasse-encore-une-veste-pour-voynet [cit. 20. ledna 2011]
http://champagne-ardenne.lpo.fr/chasse/point_sur_la_chasse_99_2001.htm [cit. 20. ledna 2011]


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Copyright 2009-2023 Olga Smolová 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.