Francouzská veřejnost proti týrání zvířat

22. ledna 2014 vyvěsil dvacetipětiletý Marseillan Farid na svou Facebookovou stránku video (http://www.spi0n.com/farid-torture-chat-marseille/), na němž prudce vyhazuje do vzduchu malého kocoura a posléze s ním mrští o zeď. Návštěvníci jeho stránek uvědomili policii, která pak muže zatkla a vzala do vazby. Několik dní na to byl Farid odsouzen k jednomu roku odnětí svobody nepodmíněně. Kocour Oscar týrání přežil, i když bohužel s trvalými následky. Po zveřejnění případu se ve Francii strhla lavina nenávistných reakcí, výhrůžek znásilněním nebo smrtí vůči pachateli, rasistických, homofóbních nadávek a komentářů apod.

V této atmosféře výzev k veřejnému lynčování pachatele, se některé organizace na ochranu zvířat, mezi nimi zejména radikální Marseilleská organizace L’ALARM, která se zasazuje za „zákaz VŠECH forem exploatace zvířat“, vyjádřily v tom smyslu, že si ve své zlobě vůči Faridovi neuvědomujeme, že se sami, byť většinou nepřímo, podílíme na týrání a zabíjení nesmírného množství zvířat ve velkochovech, ve výzkumných laboratořích a v dalších oblastech hospodářství. Organizace L’ALARM připomněla, že jen ve Francii ve velkochovech trpí stovky milionů suchozemských obratlovců, z nichž každodenně tři miliony končí svůj život na jatkách; stovky milionů ryb jsou ve Francii každodenně vystaveny pomalé agonii; více než 7000 zvířat je denně týráno či zabíjeno ve státních i soukromých laboratořích, nepočítaje v to lovnou zvěř, kožešinová zvířata, zvířata využívaná v cirkusech apod. V tomto kontextu poukázala na to, že naše odpovědnost za utrpení zvířat, je jen méně vidět než Faridův čin. To však podle ní nikoho neopravňuje k tomu, aby se vůči Faridovi cítil nadřazen nejen z hlediska morální bezúhonnosti, nýbrž ani z hlediska rasy, pohlaví, sexuální orientace atd.

L214 – další organizace, která se k případu také vyjádřila, s odvoláním na předpis Rady Evropy 1099/2009 zcela lapidárně  podotkla, že ve velkochovech je takových Oscarů dennodenně mnohem více, protože nemá-li chovatel k dispozici jinou techniku pro omráčení jatečního zvířete, je podle tohoto předpisu možné chovná zvířata zabíjet zlomením vazu nebo proražením lebky. Počet takto zabíjených zvířat pouze nesmí překročit 70 zvířat denně. U zvířat nad 3 kg se přitom nesmí technika zlomení vazu používat. Video, na němž jsou rozbíjením lebky o zeď zabíjena selata, viz na http://www.youtube.com/watch?v=ek40imHwWR0.

Jako by (nejen) ve Francii v podstatě stále platil jen tzv. Grammontův zákon (z roku 1850), který až do 50. let 20. století trestal jen takové týrání zvířat, které bylo spácháno veřejnosti na očích, a bylo-li tímto týraným zvířetem zvíře domácí.

 

Olga Smolová, 12. února 2014


Zdroj


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

Copyright 2009-2017 Olga Smolová 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.